Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup swojego nowego samochodu w różnych krajach UE. Taki zakup ma wiele zalet w zależności od kraju. Najlepiej decydować się na transport samochodów z Niemiec, Belgii i Holandii ze względu na bardzo restrykcyjne pod względem stanu technicznego przepisy. Dlatego właśnie auta sprowadzane są często w bardzo dobrym stanie i w dobrej cenie, ponieważ mieszkańcy tych krajów często decydują się na nowe samochody, stąd sprzedaż samochodu używanego przyśpiesza jedynie znaczne zejście z ceny.

Cena lawety z Niemiec do Polski, a to właśnie z Niemiec najczęściej Polacy sprowadzają samochody, nie jest wysoka zważywszy na to, że omijamy załatwiane wielu spraw i nie musimy martwić się o formalności związane z ubezpieczeniem na dojazd czy udanie się po tablice wywozowe do urzędu. Nie musimy też szukać osoby, która specjalnie z nami pojedzie, aby autem takim wracać do Polski.

Jeśli chodzi o transport samochodów z Holandii do Polski, wybieramy ubezpieczoną formę transportu, do dowolnego miejsca. Wybierając samodzielny powrót musimy przygotować się na spędzenie większej ilości czasu w Holandii niż tylko sam zakup. Decydując się na samodzielny powrót wydajemy dość sporo pieniędzy. Same tablice wywozowe i ubezpieczenie to już około 200 euro, doliczamy do tego paliwo, często nocleg i koszty powrotu na dwa auta. Często cena lawety z Holandii do Polski jest zwyczajnie niższa.

Jeśli chodzi o transport samochodów z Belgii do Polski, całkowicie nie opłaca się powrót samodzielny za kierownicą nowego auta. Jedyną praktyczną opcją jest wynajęcie autolawety, co możemy zrobić już w Polsce. Firma transportowa dostarczy auto w dowolnie wyznaczone przez nas miejsce, a koszty są stosunkowo niskie. Jeśli jednak zdecydujemy się na powrót autem na kołach, musimy liczyć się z czasem na formalności i dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim samochód trzeba wyrejestrować (trwa to od kilku godzin do 2 dni) i na miejscu opłacić tablice wywozowe (jeśli auto ma ważny przegląd techniczny, opłata zaczyna się od 30 euro). Dużym utrudnieniem jest też to, że z całą dokumentacją w przypadku samodzielnego transportu, musimy udać się do Brukseli, niezależnie od tego w jakim miejscu kupujemy samochód.